Podziel sie
Download - Tapety na pulpit

Wtorek, 26 października – Fotorelacja Pogodowa

Dziś do godz. 11:00 było pochmurno i deszczowo, później rozpogodziło się i wyjrzało słońce. Temperatura powietrza sięgała 11°C, siła wiatru 1-2°B. Na zdjęciach Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która jest niebywałą atrakcją Wybrzeża Rewalskiego.  Zabytkowy tabor jedzie z prędkością 25km, malowniczą trasą z Gryfic, poprzez Popiele, Rybokarty, dalej Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze po Pogorzelicę.  Nadmorska Kolej Wąskotorowa działa od 1896 roku i jest najstarszą tego typu koleją na Pomorzu Zachodnim. Ciągnięta jest  przez parowóz  Px48-3916. Dla potrzeb PKP wyprodukowano 101 takich maszyn, z czego tylko 17 przystosowano do jazdy po torze o szerokości 1000mm. Zapas 4t węgla i 6m³ wody umożliwia prowadzenie składu o masie 300t na trasie długości 65 km, bez potrzeby uzupełniania paliwa. Od 2002 roku Nadmorska Kolej Wąskotorowa należy do Gminy Rewal. Wcześniej pozostawała własnością PKP i przynależała do Gryfickiej Kolej Wąskotorowej, która po  1913 roku liczyła przeszło 170km torów i kursowała między innymi na trasie Gryfice – Rewal – Trzebiatów. W latach 90 ze względu na zły stan torów zamykano kolejne odcinki linii. Obecnie trasa kolejki liczy 39,5km, ale w ramach rewitalizacji planuje się wznowienie kursów kolejki od Pogorzelicy do Trzebiatowa oraz budowę linii do Pobierowa. Kolejka kursuje regularnie od czerwca do września.  Dziś zabytkowy skład był uruchomiony wyjątkowo i będzie można go zobaczyć dopiero na wiosnę. Więcej aktualny informacji o Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej na stronie www.kolejwaskotorowa.wrewalu.com

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Dodaj komentarz »

komentarzy 15

 1. Piotrek

  Zdjęcia ciuchci z racji na mój wykonywany zawód są dla mnie jak miód dla pszczółki albo ,masełko dla chlebka ewentualnie ogóreczek do setki.Chwalmy co mamy bo to juz niedługo,chocby muzeum kolei w Wolsztynie .

 2. Krzysztof

  Ale bomba, coś najwspanialszego. Kolej wąskotorowa w całej krasie, widziana z przodu, z tyłu, z boku, z góry i pod górę, z mnóstwem detali, w przepięknej scenerii złotej jesieni. Jako miłośnik kolejnictwa jestem szczególnie usatysfakcjonowany, o tym ciągle myślałem, aby byl taki pokaz. Wspaniale.

 3. Margo

  (…)
  Nagle – gwizd!
  Nagle – świst!
  Para – buch!
  Koła – w ruch!

  Najpierw
  powoli
  jak żółw
  ociężale
  Ruszyła
  maszyna
  po szynach
  ospale.
  Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
  I kręci się, kręci się koło za kołem,
  I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
  I dudni, i stuka, łomoce i pędzi.
  (…)
  Zdjęcia jak z bajki. Szkoda, że turyści nie mają sposobności korzystać z kolejki późną jesienią,kiedy w koło jest tak kolorowo!!!!

 4. Szymon

  Panie Tomaszu, bajeczne zdjęcia,przepiękne,to prawdziwa uczta.
  Brak mi słów.Podziwiam różnorodność ujęć,wyczucie chwili,te barwy…
  WR ma wielkie szczęście że ma Pana, my także.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 5. Hanna

  Panie Tomku, nie daje Pan szans na wyrażenie słowami piękna naszych niedocenianych okolic. Romantyczne przeniesienie w czasie, to oddech dla ciała i ducha, przy Pana zdjęciach, ba obrazach odzyskuję wewnętrzną siłę i radość. Wielkie Dziękuję …:)))

 6. Dann

  Zabytkowy skład uruchomiony wyjątkowo,dzięki temu mamy wyjątkowe zdjęcia Pana Tomka…..przepięknie pokazane:)
  Pozdrawiam i dziekuję

 7. Nastka

  3mam kciuki za dalszą żywotność kolejki wąskotorowej!!!!Wiecie co?Zawsze kieruję się w kierunku Pogorzelicy ale nigdy nie jechałam w drugą stronę :( Czas to zmienić na następne wakacje.Już z rodzinką mamy plany.Moja Mama zabiera mojego Kajetana z końcem czerwca po świadectwie do Trzęsacza a My dojeżdzamy do Nich z początkiem lipca.Tym razem ta pora roku..Niestety sierpniowe wieczory już nie są takie wakacyjne :)w lipcu o 22-00 dopiero co ognisko odpalamy a w sierpniu o tej porze dzieci już idą spać :):):)
  P.s..Nie mylić ze mną :)

 8. Piotrek

  Po co czekac do lipca,Tomku wrzuc na stronę kwatrey z gm.Rewal które maja na przełomie roku 2010/2011 odpalone centralne i gorace kaloryfery w pokojach a moze i nowy rok powita sie nad morzem .

 9. maciej

  Parys w porównaniu z naszą Wolsztyńską Piękną Heleną jest jak zabaweczka dla dzieci:):):
  Piotrze małe sprostowanie,to nie jest muzeum,tylko jedyna w Europie i druga na świecie parowozownia,gdzie regularnie odbywają się przejazdy pasażerskie.

  Pozdrawiam:)

 10. Szymon

  Tak,Piękna Helena w Wolsztynie jest piękna i wyjątkowa jednak porusza się
  po szerokich torach.Przyznaję, Parys jest jak zabaweczka,wąski, kolorowy,
  porusza się powoli po wąskich torach pokonując malownicze nadmorskie
  wybrzeże i w tym jest sedno jego niepowtarzalnego uroku.
  Dużo wolnego czasu, słońce jak na zdjęciach Pana Tomasza, wsiąść do takiej zabaweczki i do przodu….Gdyby jeszcze ten Parys jeżdził po sezonie letnim choćby w weekendy. Pozdrawiam.

 11. Iwona

  Malownicze jak obrazki, piękne kadry. Rewalska ciuchcia nigdy nie wydawała mi się specjalną atrakcją… Teraz jednak widzę w jak wielkim byłam błędzie. Latem nadrabiam zaległości i zabieram rodzinkę na przejażdżkę od Trzęsacza do Pogorzelicy i z powrotem!

 12. Daniel

  To jest rewelacja!

 13. Karolina

  Zdjęcia jak z bajki!

 14. Krzysztof

  Masz rację Macieju, że ten parowozik w porównaniu z potężną Wolsztyńską Piekną Heleną jest zabawką, ale jakże miłą i pełną uroku. Oby tylko komuś nie przyszło do głowy o likwidacji tej pięknej linii.

 15. Tomasz

  Muszę przyznać, że fotografowanie kolejki była to dla mnie prawdziwa uczta zdjęciowa i wiele przyjemności. Jest to tak niebywała atrakcja, że chyba możemy być spokojni o to, że włodarze Gminy Rewal inwestując tak wielkie pieniądze w rewitalizację kolejki, nie wypuszczą jej tak łatwo z Wybrzeża Rewalskiego. Kolejka jest jak z bajki, tak jak trasą którą jedzie. Namawiam Was do chwili kontemplacji podczas tej podróży w czasie jaką funduje nam przejazd ponad 100-letnią trasą i niewiele młodszym składem. Dziękuję za miłe komentarze.