Fotorelacja Pogodowa jest to projekt autorski, który powstał z myślą o turystach i mieszkańcach miejscowości bałtyckich, mający na celu pokazać faktyczny, często odmienny od prognozowanego, aktualny stan pogodowy wraz z pomiarami temperatury powietrza i wody. W okresie całego roku cyklicznie ukazuje się tu od kilku do kilkudziesięciu zdjęć prezentujących krajobraz Wybrzeża Rewalskiego.

Fotorelacja to lokalny głos sprzeciwu wobec niemiarodajnym i nie weryfikowanym prognozom i relacjom pogodowym przedstawianym w wielu mediach. Niemal normą stało się stwierdzenie, że „nad morzem jest jakaś pogoda” – bez wyszczególnienia rejonu i zapominając o tym, że polska linia brzegowa to 498km i bardzo zróżnicowane warunki atmosferyczne. Zazwyczaj media podając prognozę nadmorską odnoszą się do rejonu Wybrzeża Gdańskiego, lub w najlepszym wypadku rejon Pomorza Zachodniego podpisując pod prognozy dla Szczecina odległego o kilkadziesiąt kilometrów od brzegu morskiego. Rejon wybrzeża Bałtyku charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem, na którego tworzenie się ma wpływ mieszanie się chłodniejszego powietrza znad Bałtyku z cieplejszym znad lądu. Tu pogoda może różnić się znacznie od tej w miejscowościach odległych o zaledwie 3-5km od morza. Niewiele nadmorskich kurortów posiada własne stacje pogodowe, a nawet jeśli to i tak nie sposób przebić się im z informacją ponad popularne programy telewizyjne czy radiowe.

Fotorelacja Pogodowa to projekt, który miał swój początek w 2005 roku na łamach serwisów informacyjno-noclegowych prowadzonych przez firmę Netfactory m.in. www.rewal.net.pl. Projekt został przyjęty z wielkim powodzeniem przez Internautów, Turystów i zyskał uznanie mediów. W 2007 roku wyróżniony przez Polskie Radio i doceniony przez dziennikarzy Radia VOX i Radia Szczecin. W 2008 roku projekt został zamknięty. Po dwóch latach przerwy w działaniu Fotorelacja Pogodowa dorobiła się własnego logo i niezależnego serwisu, który ruszył na nowo w pełnej krasie. Już po roku od nowej odsłony serwisu Fotorelację Pogodową dostrzegli dziennikarze telewizji TVN24 i TVN Meteo. Dnia 12 lipca 2011 Fotorelacja Pogodowa była wielokrotnie prezentowana na antenie telewizji TVN24 i i TVN Meteo (fragment programu) oraz na łamach serwisów internetowych tych stacji

Zachęcam do korzystania z linku „Podziel się” i dodawania informacji o ukazujących się fotorelacjach na portalach społecznościowych. Przyczyni się to bezpośrednio do popularyzacji serwisu. Zachęcam również do pozostawiania komentarzy i otwartego dialogu pod fotorelacjami.

Tomasz Stolz