Podziel sie
Download - Tapety na pulpit

Środa, 8 grudnia 2010 – Fotorelacja Pogodowa

Dziś na Wybrzeżu Rewalskim pochmurno i chłodno. Temperatura powietrza w ciągu dnia wynosiła niewiele poniżej 0°C, pod wieczór – 2°C. Bezwietrznie, stan morza 0-1°B. Wieczorem pada śnieg. Dziś na zdjęciach Pobierowo, a na deser kolejny cytat z przewodnika wydanego w 1951r – tym razem o „Pałacu Dziecka” w Pobierowie.

Pobierowo

W senny, zimny wieczór powrócę do cytatów z przewodnika po Pobierowie, wydanego w 1951r;

„… Dużo uwagi poświęcono urządzeniom dla dzieci, których w Pobierowie na wczasach rodzinnych jest niemało. Pobierowo jest idealnym miejscem wypoczynkowym szczególnie dla dzieci. Poza czynnikami ogólnymi, jak morze, słońce, powietrze, las – specjalnie dodatnio na zdrowie dzieci wpływa bardzo łagodny klimat, który jest wynikiem prawie całkowitego braku zimnych wiatrów wschodnich. Klimat ten sprawia, że dzieci wyjeżdżają z Pobierowa po dwutygodniowym pobycie zdrowe i pełne sił do czekającej je pracy szkolnej. W czerwcu 1951 r. Fundusz Wczasów Pracowniczych oddał do użytku dzieci przebywających na wczasach rodzinnych, „Pałac Dziecka” przy ul. Siennej. Najbardziej nowoczesne urządzenia, jakie posiada ten budynek, w pełni usprawiedliwiają jego nazwę. Po stronie południowej budynku znajduje się duży, nieodsłonięty taras, z którego schodzi się do lasu, okolonego murami. Bezpośrednio z tarasu wchodzi się na oszkloną werandę o 180m kw powierzchni. Dalej znajdują się dwie sale, mające po 100m kw powierzchni. Jedna z nich przeznaczona jest na gry i zabawy, druga na czytelnię. Poza tym są jeszcze dwa mniejsze pokoje, w których przechowuje się pomoce do zajęć świetlicowych. Duży hall o powierzchni 180m kw służy za jadalnię, a w przerwie między posiłkami zamienia się w salę zabaw. W urządzeniu „Pałacu Dziecka” na każdym kroku przejawia się troska o dziecko, jego zdrowie i higienę. Dowodem tego jest przeznaczenie dwu pokoi na opiekę lekarską; w jednym mieści się ambulatorium, w drugim gabinet lekarza. Również w trosce o higienę dziecka urządzono tu łazienkę i natryski. Niezależnie od pomieszczeń wewnątrz budynku, przeznaczonych na zabawy dla dzieci, – od strony wschodniej i zachodniej „Pałacu” urządzone są ogródki jordanowskie. W ogródkach tych w czasie pogody dzieci oddają się zabawie na świeżym powietrzu. Ogródki zostaną wyposażone w sprzęt gimnastyczny i sportowy. Przy „Pałacu Dziecka” będzie istniała specjalna kuchnia dziecięca i jadalnie. Przygotowywać się tutaj będzie posiłki według jadłospisu, uwzględniającego w pierwszym rzędzie potrzeby rozwojowe organizmu dziecka. Dzieci spędzają czas pod troskliwą i czujną opieką fachowego personelu wychowawczego. „Pałac Dziecka” przeznaczony jest dla dzieci, przybywających do Pobierowa z rodzicami na wczasy rodzinne. Istnienie tego domu daje rodzicom możliwość oderwania się od codziennych trosk o dziecko. Dzięki zorganizowanej opiece nad dzieckiem rodzice mogą poświęcić więcej czasu na urządzanie dalszych spacerów i wycieczek, które byłyby dla dzieci zbyt uciążliwe. Jest to więc jeszcze jeden przejaw troski Funduszu Wczasów Pracowniczych o zapewnienie przodownikom pracy oraz ich żonom pełnego wypoczynku na wczasach”

Dodaj komentarz »

komentarzy 6

 1. Dann

  Dziekuję……moje ukochane Pobierowo.Jak pięknie wygląda w śnieżnej kołderce.
  Zdjęcia jak zwykle przepięknej urody.
  Pozdrawiam serdecznie

 2. Ela

  Bardzo ciekawy tekst Tomku, napracowales sie przepisujac :) Dzieki!
  Pozdrawiam

 3. Szymon

  Szary, pochmurny dzień nad morzem, ale jak widać wielu spacerowiczów.
  Nad morzem zawsze jest atrakcyjnie, a Pobierowo jest wyjątkowe, piękne sosnowe lasy,no i ta bardzo szeroka plaża.Podobnie, choć nie tak ładnie jest też w Pogorzelicy. Panie Tomaszu, może jeszcze jakieś zdjęcia Pobierowa? Będę czekał. Pozdrawiam i dziękuję.

 4. Margo

  Posypało trochę na WR. Czuć już nastrój świąteczny :)

 5. maciej

  Uwielbiam czytać te cytaty:):):)

 6. Tomasz

  Przewodniki z lat 50 to faktycznie rewelacja – długo na nie polowałem, dziś to skarb niemal nie do zdobycia. Pobierowo, już niebawem zawita ponownie na zdjęciach. Pozdrawiam!